Ezt a blogot éppen fél éve indítottam azzal a céllal, hogy egy gondolatkísérlet – amolyan „időjósdakritika” – keretében véleményt mondhassak öt elképzelt „időjósda” (MMSZ, Jövőkép, Lebernyeg, Széljárás.hu, Poorcast) Budapestre vonatkozó napi hőmérsékleti „jóslatainak” a megbízhatóságáról. Az I. negyedév „jóslataira” vonatkozó véleményemet ITT, míg áprilisi és májusi véleményemet ITT meg ITT foglaltam össze.
Először is magyarázatra szorulhat a cím. Az „időjósdák” a II. negyedévben sem voltak könnyű helyzetben, mivel az időjárás a továbbra sem tette meg azt a szívességet, hogy a korábban megszokott módon „viselkedjék”. Miközben a negyedév 11 Cº-os legmagasabb és 7 Cº-os legalacsonyabb budapesti hőmérsékletekkel indult, április végére már 28 Cº-os koranyári hőmérsékletek is előfordultak. Míg márciusban még fagyott, áprilisban 6 olyan nap is volt, amikor a budapesti legmagasabb hőmérséklet meghaladta a 26 Cº-ot. A koranyár aztán májusban is folytatódott: a hónap elején 29/15 Cº volt, de a végén már 31/17 Cº is előfordult, azaz igazi nyári meleg lett, ami aztán júniusban is folytatódott. A hó közepén kemény felhőszakadások pusztítottak. Emlékezetes lehetett a június 12-ről 13-ra virradóra érkező zivatarlánc és lehűlés. Aztán június 22-re megérkezett a hónap – de talán az egész I. félév – legkeményebb lehűlése, amely az „időjósdákat” is az év eddigi legkeményebb feladata elé állította. De ez a negyedév még a végére is tudott meglepetéssel szolgálni: a 22-ei lehűlés után június vége ellenére kánikuláról szó sem volt, a hőmérséklet csak egyetlen napon, 29-én közelítette meg a 28 Cº-ot. Aztán a negyedév utolsó napján egy hidegfront hatására a legalacsonyabb hőmérséklet 19 Cº alá csökkent.
A fentiek után már nem meglepetés, hogy az időjárás a II. negyedévben is jól „megrángatta” az „időjósdákat”. „Jóslataik” átlagos eltérése1,2 a blog indítása óta áprilisban volt a második legnagyobb (1,38 Cº), míg májusban a legkisebb (1,04 Cº).
Lássuk először, hogy „jóslataik” pontossága alapján júniusban miként alakult az „időjósdák” sorrendje!
Emlékeztetőként: minden egyes nap lehetőleg azonos időpontjaiban megnéztem az öt „időjósda” aznapi legmagasabb, valamint legalacsonyabb hőmérsékletre „megadott” értékeit, valamint az ugyanazon napra vonatkozó, 6, 5, 4, 3, 2 és 1 nappal korábbi „jóslatait”, aztán kicsit számolgattam…
Összhangban az elmúlt hónapok gyakorlatával, továbbra is annak az „időjósdának” a teljesítményét tekintem a legjobbnak, amelynek egyes napokra vonatkozó „jóslatai” a legkisebb mértékben térnek el ezen napok aznapi átlaghőmérsékleteitől.
Nos, júniusban az „időjósdák” egy-egy napra vonatkozó 6, 5, 4, 3, 2, 1 nappal korábbi „jóslatai”, majd aznapi hőmérsékleti értékei véleményem szerint az alábbi sorrendben közelítették meg az adott napok hőmérsékleti átlagait:
Amúgy véleményem szerint ugyanez a sorrend az egész I. félév vonatkozásában is.
Gratulálok az MMSZ-nek!
A korábbi posztokban már elmondtam az áprilisi és májusi „jóslatokra” vonatkozó véleményem. Most lássuk kicsit részletesebben a júniusi „jóslatok” alakulását is!
Ahogy a bevezetőben jeleztem, főleg a hó közepi zivatarok, felhőszakadások, hőmérsékleti ingadozások adták fel a leckét az „időjósdáknak”. Egy-egy adott napra vonatkozó „jóslataikat” az idő előre haladtával időnként durván korrigálták. Ebből (is) következően időnként az egyes „időjósdák” között komoly nézetkülönbségek alakultak ki egy-egy nap várható hőmérsékletei tekintetében. Ezekről a későbbiekben bővebben írok.
Az „időjósdák” napi legmagasabb hőmérsékletekre vonatkozó „jóslatainak” a napi átlagoktól való eltérései alábbiak szerint alakultak:
Látható, hogy különösen a június 14-ei és június 22-ei erős lehűlések okoztak „zavart az erőben”: kivétel nélkül valamennyi „időjósda” jelentősen felülbecsülte az aznapi budapesti legmagasabb hőmérsékleteket. A június 14-ei „jóslatok” esetében a felülbecslés átlagos mértéke véleményem szerint mintegy 3,50 C° volt! Ebben persze vastagon „benne volt” az időjárás, amely a június 14. előtti 6 napban napról-napra egyre alacsonyabb hőmérsékletet vetített előre június 14-re, melynek nyomán az „időjósdák” is napról-napra egyre lejjebb korrigálták az aznapi legmagasabb hőmérsékletre vonatkozó „jóslataikat”.
A felülbecslés átlagos mértéke tekintetében a június 22-ei lehűlés a maga 3,25 C°-ával éppen csak hogy elmaradt a június 14-eitől…
Ugyanakkor az is jól látszik, hogy májushoz képest júniusban a „jóslatok” sokkal kevesebbszer voltak egyöntetűen alatta, vagy felette az egyes napok hőmérsékleteinek, azaz az „időjósdák” 6, 5, 4, 3, 2 és 1 nappal korábbi „jóslatai” megbízhatóbban adták meg az egyes napok hőmérsékleteit.
A napi legalacsonyabb hőmérsékletre vonatkozó napi „jóslatok” eltérései alábbiak szerint alakultak:
Ebben az esetben elsősorban a június 22-ei erős lehűlés és az azt követő napok jelentettek némi gondot az „időjósdáknak”. Jól láthatóan főleg június 22. legalacsonyabb hőmérsékletét „jósolták” alá, de ugyanezt tették a június 23-27. időszakban is. Viszont június 29. a vártnál nagyobb legalacsonyabb hőmérséklettel lepte meg az „időjósdákat”.
Az I. negyedév „jóslatainak” további érdekességei a holnapi következő posztban lesznek olvashatók.
Megjegyzések:
1 A véleményezés a január 4-ei posztban jelzett keretek között zajlott.
2 A viszonyítási alapul szolgáló átlaghőmérséklet alatt az ún. szélsőértékektől tisztított átlaghőmérséklet értendő. Ez az öt „időjósda” szerinti (azonos időpontban rögzített) hőmérsékletek közül a legnagyobb és a legkisebb figyelembe vétele nélkül megmaradó három hőmérséklet átlaga.