A januári összegzésben a januári időjárást „voltam kedves” időjárási pornográfiának nevezni. Merthogy szerintem januárban a tél a tavasszal bújt ágyba… Az összefoglaló végén reményemet fejeztem ki, hogy februárban végre februári hőmérséklet lesz...
Nos, majdnem úgy lett, hogy nem lett… :)
A január végi tavasz hirtelen eltűnése után február bő három hétig szürke, unalmas, nem túl hideg, „influenzabarát” időjárást hozott. Mintha az időjárás is unatkozott volna…
Aztán a hónap végére a téllel egyre inkább adós időjárásnak mintha lelkiismeret furdalása támadt volna... Február második felére hol több, hol kevesebb hó érkezett, majd 24-től jelentős lehűlés kezdődött. Így végül február végére 1 hétig mégis igazi tél lett. Lefagytunk… Ezzel az időjárás végre a „megszokott” februári hidegekre emlékeztetett...
Amennyire az „időjósdáknak” a hónap „unalmas” első három hete nem volt különösebb kihívás (egy-két „apróságtól” eltekintve), a hónap utolsó hete annál inkább.
Hogy stílszerű legyek: bár szép kűröket is futottak a jégen, de időnként meg jól popsira is estek…
De mindenekelőtt lássuk a lényeget, a februári megbízhatósági sorrendet!
Februárban az „időjósdák” egy-egy napra vonatkozó 6, 5, 4, 3, 2, 1 nappal korábbi, majd aznapi hőmérsékleti „jóslatai” véleményem szerint az alábbi mértékben tértek el az adott napok hőmérsékleti átlagaitól (pontosabban az „időjósdák” által megadott aznapi hőmérsékletek szélsőértékektől tisztított átlagaitól1,2):
Ha az MMSZ teljesítményét 100%-nak vesszük, akkor a Poorcast 120, a Lebernyeg 130, a Széljárás.hu 132, végül a Jövőkép 135%-kal követi. Ez azt jelenti, hogy az MMSZ meglehetősen „veri” a mezőnyt (20%-kal a Poorcast-ot, 30%-kal a Lebernyeget), míg az utolsó három helyezett között mindössze 5% a különbség.
Bravó MMSZ!
Januártól eltérően februárban az MMSZ „jóslatai” végig stabilan a legkisebb átlagos eltéréseket mutatták. Ugyanúgy stabil volt egész februárban a Poorcast 2. helye. A maradék három „időjósda” szoros versenyt folytatott a 3-5. helyért: a hónap során többször is helyet cseréltek. Végül a Lebernyeg megtartotta 3. helyét. Januárhoz képest lényegesen jobb teljesítményt nyújtott a Széljárás.hu, amely így "szűken", de a Jövőkép elé került a 4. helyen. Láthatóan igen csekélyek közöttük a különbségek.
És akkor ássunk még egy kicsit mélyebbre!
Az alábbi grafikon együtt mutatja a napi legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek alakulását, valamint a gondolatkísérlet szerinti öt „időjósda” „jóslatainak” naponkénti átlagos eltéréseit.
Látható, hogy a január végi tavasz február 1-én meredek lehűléssel búcsúzott, melyet az „időjósdák” csak a szokásosnál nagyobb eltéréssel tudtak helyesen „megjósolni”. A legalacsonyabb hőmérséklet február 8-ai hirtelen és egyetlen napos megemelkedése is feladta a leckét. Ugyancsak nagyobb eltérést okozott a „jóslatokban” a február 17-ei csökkenés a legmagasabb hőmérsékletben. Végül nem meglepő módon a február 24-én kezdődött kemény lehűlés is megtornáztatta az „időjósdákat”.
Ugyanakkor az "időjósdák" kiemelkedőt nyújtottal a február 13-ra vonatkozó jóslataikkal: az átlagos eltérésük mindössze 0,66 C° volt.
A képet tovább árnyalja az alábbi két grafikon. Ezek a napi legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletekhez képesti eltéréseket „időjósdánként” is bemutatják. Ezekből még pontosabban látható, hogy az „időjósdák” mely napokon mozogtak együtt, ill. mely akadályokat „ugrották” meg az átlagosnál nehezebben.
A napi legmagasabb hőmérsékletekhez képesti eltérések:
Látható, hogy az időjárás február 1-én és 24-én tréfálta meg leginkább az „időjósdákat”. Február 1-én az időjárás jó nagy fityiszt mutatott: az „időjósdák” egybehangzón jóval – 4, de akár 6 Cº-kal is! – alacsonyabb hőmérsékletet „jósoltak” a ténylegesnél. Ugyanez történt február 8-án, valamint kisebb mértékben 5-én, és 15-én. Ugyanakkor a hónap közepén több olyan nap is volt, amikor a legmagasabb hőmérsékletet valamennyi „időjósda” túlbecsülte. Ez történt február 12-én, 13-án, 16-án, 17-én, 21-én.
Aztán február 24-én kezdődött a nagy lehűlés. A legmagasabb hőmérsékletre vonatkozó „jóslatok” meglehetősen széles tartományban „szórtak”…
A napi legalacsonyabb hőmérsékletekhez képesti eltérések:
Egybehangzó fölé- és alábecslésekre a legalacsonyabb hőmérsékletek esetében is bőven láthatunk példákat. A legjelentősebb egyöntetű alábecslés február 8-án történt, amikor az időjárás az 1 napos éjszakai meleggel csúnyán „megtréfálta” az „időjósdákat” (lásd még itt, meg itt). Ezen eseten kívül az „időjósdák” február 2-án, 3-án, 10-én, 11-én, 23-án is egységesen alábecsülték a legalacsonyabb hőmérsékletet. 16-án, 18-án, 20-án viszont egységesen túlbecsülték. Úgy tűnik, hogy az időjárás nagyobb számban inkább a napi legalacsonyabb hőmérsékletekkel „tréfálta” meg az „időjósdákat”, mintsem a legmagasabbakkal…
A február végi „lefagyáskor” pl. a 24-ei legalacsonyabb hőmérsékletre vonatkozó „jóslatok” is meglehetősen széles tartományban „szórtak”…
Az említetteken kívül még ez meg ez a poszt foglalkozott a februári időjárási történésekkel.
És hogy volt-e „flúgos futama” az „időjósdáknak”? Megremegett-e a kezük? Melyik „jósda” volt a legbiztosabb a dolgában? Ezek és további érdekességek az „időjósdák” februári teljesítményéről holnap, a 2. részben lesznek olvashatók.
Megjegyzések:
1 A véleményezés a január 4-ei posztban jelzett keretek között zajlott.
2 Szélsőértékektől tisztított átlag: egy adott jellemzőre az öt „időjósda” azonos időpontban megadott öt mérési értéke közül a legnagyobb és a legkisebb figyelembe vétele nélkül megmaradó három mérési érték átlaga.